Main page  |  

 русский 

 english 



download catalogue



Nuremberg 2012

 SUBSCRUBE TO OUR NEWS and you will be the first to receive them




Popular

Popular


ICM - Recommends















ICM - Plastic model Kits » News » Typ 770K (W150) Tourenwagen, WWII German Leader's Car


14-03-2012|Typ 770K (W150) Tourenwagen, WWII German Leader's Car
Typ 770K (W150) Tourenwagen, WWII German Leader's Car
Kits on sale

Typ 770K (W150) Tourenwagen, WWII German Leader's Car

MODEL KIT No 35533
Scale: 1:35


The passenger car Typ 770K (W150) was designed by Daimler-Benz in 1938. It became the top of the company pre-war model range. This car had 8-cylinder engine of 155 hp (with compressor 230 hp) and 6 passenger seats. There were produced only 88 Typ 770K (W150) cars up to the 1943, 46 of them with Tourenwagen type open bodies. Some cars had armored bodies. They were used mainly by the highest state and military authorities of Germany.
-Highly detailed chassis, engine and body interior.
-4 versions decal sheet included.





Typ 770K (W150) Tourenwagen, WWII German Leader's CarTyp 770K (W150) Tourenwagen, WWII German Leader's Car










Typ 770K (W150) Tourenwagen, WWII German Leader's CarTyp 770K (W150) Tourenwagen, WWII German Leader's Car










Typ 770K (W150) Tourenwagen, WWII German Leader's Car










Typ 770K (W150) Tourenwagen, WWII German Leader's CarTyp 770K (W150) Tourenwagen, WWII German Leader's Car










Typ 770K (W150) Tourenwagen, WWII German Leader's Car










Typ 770K (W150) Tourenwagen, WWII German Leader's Car



 (голосов: 155)
Views: 33930 comments (8) Print
#1 Author: knkknk (19 января 2012 16:44)



Посетители
Registration: 3.05.2011
ICM не перестаёт восхищать!!! Браво!!!
ICQ: 245784001
#2 Author: expl83 (19 января 2012 18:21)



Посетители
Registration: 15.02.2011
это просто праздник! Молодцы! Держите высокую планку!
ICQ: --
#3 Author: cincinat (19 января 2012 20:40)



Посетители
Registration: 2.10.2010
Автомобили германского руководства - вещь для узкого круга любителей, страшно далеки они от народа.

А, например, тот же самый родной бетер-80, который бы все хотели иметь в коллекции, сделан черти кем, черти как, черти когда...

Лично мне этот кит не интересен... На западной Украине он, возможно, будет пользоваться успехом...

Кстати, не германского, а фашистского.
ICQ: --
#4 Author: Iizymoff (26 января 2012 19:53)



Посетители
Registration: 7.12.2010
Автомобиль германского руководства ІІМВ...-хорошо..., но где-же АВТОМОБИЛЬ СОВЕТСКОГО РУКОВОДСТВА??????????????????????
ICQ: --
#5 Author: cincinat (30 января 2012 21:15)



Посетители
Registration: 2.10.2010
Автомобиль германского руководства в анонсах вижу, зис не вижу.
ICQ: --
#6 Author: slava_ki (31 января 2012 13:22)



Посетители
Registration: 29.01.2012
А вы каталог скачайте там есть

Каталог посмотрите

Каталог скачай и посмотри
ICQ: --
#7 Author: Овчар Андрей (6 апреля 2012 22:44)



Посетители
Registration: 20.02.2012
Во-первых, спасибо, что Вы есть ! Во- вторых, всё,что Вы делаете качественно, красиво и лично мне, моделисту с детства и в нынешние 44 года очень нравится, спасибо! Но, увы есть третье. Почему нашего нет? Почему у китайцев есть , а у Вас нет? 35-й Газ М1-семейство, ЗиС 101-110, грузовики все вообще Газ-51. 63, 53, ЗиСы, ЗиЛы,Кразы, Мазы.Ребята, сколько бабла снимете, Удачи!!!
ICQ: --
#8 Author: Руслан Слюсаренко (10 октября 2012 20:30)



Посетители
Registration: 10.10.2012
Не перестаю радоватся Вашей продукции , модели превосходные и качество литья радует. А главное что не останавливаетесь и делаете новые, никем больше не выпускаемые модели. Очень нравится тема ретро автомобилей и рад что Вы продолжаете выпускать новые экземпляры - СПАСИБО !
ICQ: --